היעוד שלי הוא להוביל אנשים לחיים של בחירה והשגת תוצאות
ראיון עם המנטור העסקי המוביל קריכלי יוסף, שלא מפסיק לפתח ולשכלל שיטות ניהוליות, המשלבות בין עוצמה מנטאלית ומצוינות ניהולית, שיהפכו את כולנו לאנשים אפקטיביים יותר עם תוצאות והישגים מרשימים הרבה יותר. איך נשאבת לתחום הייעוץ העסקי ? 
את דרכי המקצועית התחלתי כרואה חשבון שמטבע הדברים אינו מעורב בפעילות העסקית השוטפת של הלקוח. ראיתי את האקשן בתוך החברות לעומת מה שאני עושה וכבר בשלב מוקדם מאד בקריירה שלי הבנתי שאני הולך לחצות את הקווים בעתיד ולעבור לצד שמקבל את ההחלטות העסקיות בזמן אמת ומשפיע באמת . ההבנה המוקדמת הזאת כיוונה אותי רבות בבחירותיי בהמשך הדרך.סיבה מהותית נוספת שמשכה אותי לעולם הייעוץ היא משהו שבזמנו הפתיע אותי מאד למרות שהיום הוא ברור לי כשמש. הגעתי לאוניברסיטה ללימודי חשבונאות וכלכלה כאשר אני מאמין שעסקים זה מספרים וטכניקות, כלים ושיטות קרות ולוגיות – בדיוק כפי שמאמינים צעירים רבים בתחילת דרכם גם כיום – וגיליתי שעסקים זה קודם כול ומעל לכול אנשים ! ההבנה שתוצאות נוצרות בעיקר במרחב הבין אישי מכוונת ומובילה אותי מאז ועד היום. 

האם אתה נהנה ללוות יזמים ? 
מאד ! בשונה מעולם הניהול למשל, שאליו מגיעים אנשים בעלי רקע ומסלול עם מאפיינים די דומים, עולם היזמות מפגיש אותך עם מגוון עצום של טיפוסים ואנשים בנקודות שונות בחייהם. זה היופי ביזמות – כל אחד יכול ! לא צריך רקע מיוחד לכן אני פוגש יזמים מכל הסוגים. צעירים ומבוגרים, מתחילים ומנוסים, בעלי הון לצד אנשים שמתחילים עם הלוואות עם מגוון עצום גם ברעיונות ובנושאי היזמות.  אני פוגש יזמים מכל הסוגים, גם באופן פרטי בעסק שלי וגם בלימודי יזמות עסקית שאני מעביר.

יום אחד זה צעיר אחרי צבא שבמקום ללמוד באוניברסיטה מקים מיזם, למחרת זה מהנדס בכיר שמקים סטארט אפ טכנולוגי, וכבר נפגשתי גם עם יזם סדרתי מצליח בן כשמונים (!) שעבד על פתרון טכנולוגי לבעיה ששווה מיליארדי דולרים.  

יזמים הם כמו מים ! 
יזמים הם זן נדיר של אנשים שיודעים להפוך רעיונות למציאות גשמית. במובנים רבים הם כמו מים. לא מכירים שום מכשול. היכן שלא תשפוך אותם הם ימצאו את הדרך לחלחל פנימה תוך איתור וניצול של כל נקיק צר אפשרי. זו דרך מרתקת – אז איך אפשר לא ליהנות ?! 

 מה היו הצעדים הראשונים שביצעת כדי להגיע למקום שאתה נמצא בו כעת ?

השכלה רחבה ומגוונת 
כמו שסיפרתי קודם, ידעתי כבר בתחילת דרכי שאני רוצה להיות במקום בו ההחלטות מתקבלות. הבנתי שלשם כך צריך ראייה רחבה ורב ממדית ולכן עשיתי מהלך מפתיע מאד לרואה חשבון צעיר ומבטיח ופניתי ללימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת ת"א – דווקא בשיווק ובפרסום ! המהלך הזה שזכה להרמות גבה רבות בזמנו היה מהלך נכון מאד שצייד אותי בשילוב כלים חשוב וייחודי : השכלה פיננסית לצד השכלה שיווקית – שתי תחומים שכל עסק חייב להצטיין בהם במקביל. שילוב התחומים הזה – חשיבה של רואה חשבון עם ראייה של איש שיווק, יחד עם ניסיון ניהולי רב שרכשתי במהלך השנים – יוצרים לדעתי את הבסיס ההכרחי לליווי עסקי מנצח.
 
ניסיון רוחבי ורב ענפי 
אחרי שרכשתי את הידע האמור, שוב הלכתי בדרך הפוכה מעמיתיי. הם חיפשו התמחות בענף מסוים, גישה בעלת יתרונות רבים בפני עצמה, בעוד אני חיפשתי התמחות רוחבית – התמודדות עם אותן סוגיות אבל במגוון רחב של תחומים וענפים. כך יצא לי לעבוד עם חברות תעשיה, מסחר, יזמות, רפואה, טכנולוגיה, תיירות ועוד. 

צבירת ניסיון הבין-תחומי יוצרת יכולת לתת פתרונות מקוריים ולא שגרתיים. מנהלים ויזמים בכל תחום מפתחים סוג חשיבה "ענפית", "מה שמקובל בענף שלנו", וניסיון בין תחומי מאפשר להציע להם פתרונות רלוונטיים להם שנולדו ומיושמים בהצלחה בענפים אחרים. 

ככלל – אני ממליץ בחום לכול מי שרוצה להצליח בייעוץ עסקי וניהולי : היו רב ממדיים – הן בהשכלה והן בניסיון. ראו את התמונה הגדולה, מומחים לפיפסים קטנים יש בשפע….. !

איפה לדעתך הייתה נקודת המפנה בקריירה שלך ? 
דרכי המקצועית כוללת כמה פרקים סוערים ולא מעט תפניות חדות, לכן בעבר הייתי בטוח שאת נקודת המפנה הולידה הדרך האינטנסיבית שעברתי. אולם כיום כשאני מסתכל לאחור אני יודע שלא הייתה נקודת מפנה אחת אלא תהליך ארוך שבו תפיסתי המקצועית – ניהולית השתנתה מהקצה אל הקצה, כאשר הבנתי שאם רוצים להשיג תוצאות מוכרחים להרחיב את גבולות מה שנקרא "ניהול" , הרבה מעבר למה שנלמד באוניברסיטאות ולכלול בו את המרכיב התודעתי והמנטאלי שבאדם, בשילוב התפתחות אישית והשכלה עסקית – למסלול רציף אחד

כבר שנים רבות אני לומד בשעות הפנאי מעט מדעים ובעיקר חקר המוח ופסיכולוגיה ועם הזמן התחלתי להבין את מקומם החשוב ( המימד המנטאלי ) בארגז הכלים להצלחה. העמקתי בחקר תת המודע וביטויו בעולם הניהול וכך יצרתי במהלך השנים את שיטת Manage Mind המשלבת בין עולם הניהול והתודעה – ובה אני משתמש כיום בהובלת אנשים לתוצאות פורצות דרך. 

האם לדעתך אנשים שמסיימים ללמוד אצלך אכן יוצרים שיפור אמיתי בחייהם ? 
מטבע הדברים אנשים מסיימים ללמוד אצלי וממשיכים הלאה בחייהם אולם רבים מהם שומרים על קשר רציף משך שנים, כאשר עצם קיומו של הקשר מהווה עבורם סוג של מצפן ומחויבות לתהליך שעשינו יחד.לשמחתי אני יכול לציין בסיפוק, שכמובן לא כולם, אבל רבים מאד יוצרים שיפור משמעותי בחייהם כבר תוך כדי עבודתנו המשותפת ועוד הרבה יותר אחרי סיומה. אני לא מאמין גדול בשינויים קיצוניים בפרקי זמן קצרים. המציאות מוכיחה ששינוים כאלו מושגים במחיר כבד מאד ומחזיקים מעמד זמן קצר בלבד, במישור האישי והמקצועי כאחד. לכן אני מעודד אנשים לבנות שיטה – אסטרטגיית הצלחה אישית. כאשר אדם מקבל כלים חזקים ורצון חזק ליישמם, התוצאות כבר מגיעות מעצמן. 

אנטואן דה סנט אכזפרי נשאל פעם : איך בונים ספינה ? וענה שהדרך היא לטעת באנשים את אהבת הים לפני שמלמדים אותם את מלאכת הבנייה ! בכך אני מאמין וכך אני פועל – כאשר אתה נוטע בלב אנשים את האמונה בעצמם וביכולותיהם ואח"כ נותן להם את כלים מצוינים לממש יכולות אלו– מי יכול לעצור אותם ?!

התפתחות אישית ויצירת שינוי אפקטיבי בחיי בני אדם, הם תהליכים מורכבים ומרתקים ואני גאה על הזכות שניתנה לי להיות ולו חולייה אחת בהם. 

מה הדברים הכי חשובים לך בחיים ? 
אני מאמין שלכל אדם יש יעוד ברור ויש את כל היכולות לממש יעוד זה. לכן זה בעיניי הדבר החשוב מכולם – גילויי ומימוש ייעודך, בכל מישורי חייך

במשך שנים רבות חייתי, כמו רבים אחרים על טייס אוטומאטי. וכך, מה חשוב ומה לא חשוב היה גם כן תוצאה של חשיבה אוטומאטית. אבל כבר לפני הרבה שנים עשיתי לעצמי תרגיל שאני נותן היום לכל תלמיד שלי לעשות כבר בתחילת הדרך – בניית "רשימת חרטה" – מה הדברים שאני לא מוכן להתחרט עליהם בעתיד – והרשימה הזאת שינתה אצלי את כל סדרי העדיפויות. כשעושים את הרשימה הזאת כמה פעמים, מגלים לאט לאט שאופייה משתנה, והדברים החשובים באמת -מתחילים לצוף. המשפחה כמובן מקבלת ללא עוררין את המקום הראשון אבל גם דברים קטנים וחשובים חוזרים לחיינו ובכלל מהר מאד אנו מגלים כמה הדברים הקטנים בחיים הם בכלל לא קטנים……. 

מה דעתך על המשק הישראלי כיום ? 
קשה לדבר על המשק הישראלי כמקשה אחת. המצב שונה בענפים השונים. עם זאת, בולטת ככלל חולשתם של העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. היום לצערי יותר קשה להקים עסק בישראל מאשר בהרבה מדינות אחרות הדומות לנו בעולם. זאת בעיקר משום שאין הבנה ממסדית מספקת לחשיבותם ולצרכיהם של מאות אלפי העסקים הקטנים בישראל. כל הזרקור מופנה לתאגידי הענק וכך גם חלוקת המשאבים. העסקים הקטנים והבינוניים היו מאז ומעולם הקטרים שמשכו כלכלות צומחות בעולם ואני מקווה שהדבר יובן בהקדם גם בישראל.   

בעבודתי אני נפגש עם עובדים כמעט בכל הדרגים ואני מוכרח לאומר שאני מוטרד דווקא משכבת מנהלי הביניים. העובדים המקצועיים בסך הכול ברמה גבוהה, הדרג הניהולי הבכיר לרוב בעל הכשרה וכישורים מצוינים ודווקא המנהל הזוטר, בדרג הביניים הנו חולייה חלשה. הוא מאופיין בתפיסה של כיבוי שריפות, חשיבה קצרת טווח, העדר ראייה מערכתית ועבודה בלי תכנון הולם. כעקרון הייתי אומר שהמנהל הזוטר הישראלי מונחה משימה במקום להיות מונחה תוצאה, ולכן הוא עובד הרבה מאד שעות עם תפוקות לא מרשימות. 

איפה תרצה להיות בעוד כמה שנים?
 
אני מביט סביבי ורואה כל כך הרבה אנשים שעובדים קשה מאד ומגיעים לתוצאות נמוכות מאד וזה מחזיר אותי לשיחתנו על ייעוד – אני יודע שכל מה שלמדתי ועשיתי עד כה כיוון אותי ליעוד שלי : להוביל אנשים לחיים של בחירה והשגת תוצאות!

לכן את מרבית זמני בעתיד אני מתכוון להקדיש, בדיוק כמו היום – לפיתוח תודעה וכישורים לניהול תוצאתי – כשמטרתי היא להגיע לכל אחד – אדם פרטי, עובד שכיר או יזם ובעל עסק – ולהנחיל לו את ההבנה והדרך לעשות דברים אחרת, כי יש שיטה לתוצאות. .

הסלוגן שלי הוא "להפוך אנשים לתוצאתיים ! " – כך שנכונה לי עבודה רבה לשנים רבות קדימה…..